Jak fungují drtiče potravinových odpadů

Indukční drtiče, jedná se o značky InSinkErator, Wave, Franke a další. Původní konstrukce měla gumovou manžeta upevněnou „natvrdo“, dala se jen složitě vytáhnout a vyčistit. Většina dnešních drtičů má již manžetu vytahovací shora ze dřezu, dá se jednoduše vytáhnout a vyčistit, případně vyměnit.

 

Drtiče s motorem s permanentním magnetem pro rychlejší drcení (2x vyšší otáčky), nižší hmotnost a rozměry. Značky Waste King, EcoMaster, Waste Maid, Commander a další. Manžeta je vyjímatelná, u některých značek je menšího průměru, stejně jako vstupní hrdlo do drtiče.

 

Princip drcení je u obou typů stejný, zbytky potravin se strouhají na tupém „struhadle“ na obvodu komory drtiče na kousky nepřesahující 1-3 mm. Celý proces drcení je tak rychlý, že obvykle netrvá déle než 10 – 20 sekund. Rozmělněný odpad poté odteče společně s vodou kanalizačním potrubím, stejně jako všechny splaškové vody.

 

V drtiči nejsou žádné ostré nože, jež by se musely brousit, nehrozí tedy ani nebezpečí poranění, jak mnozí známe z některých hororových filmů . Přesto do drtiče nedoporučujeme strkat ruce, rotační talíř se při provozu otáčí 2800 otáčkami za minutu, pěknou modřinu na prstech tedy udělat dokáže. Stačí tedy chovat k drtiči respekt a používat zdravý rozum. Podle statistik v USA způsobí ročně více zranění myčka nádobí než drtič odpadu.

 

Spotřeba vody se používáním drtiče navýší jen minimálně, pro čtyřčlennou rodinu cca 4 litry denně, což je srovnatelné s jedním spláchnutím WC. Stejně tak zvýšení spotřeby elektrické energie, navýšení o 4 – 5 kWh ročně, tedy cca 20 - 30 Kč za rok.