Montáž drtiče odpadu

Jako úplně první věc je potřeba zhodnotit dřez, do kterého bude drtič umístěn a prostor pod dřezem. Jsou případy, kdy je dobré vylepšit i dřez a vyměnit jej za modernější a odolnější.

Například do laciného nerezového dřezu není problém drtič namontovat, ale tím že je dřez laciný a vyrobený z tenkého plechu, hluk způsobený drtičem při provozu nebude nijak utlumen a naopak bude působit jako zesilovač - gramofonová trouba.

gramofon

Je ohromný rozdíl, do jakého dřezu drtič umístíme. Keramické dřezy jsou nejmohutnější a nejtěžší, proto utlumí hluk drtiče nejvíc. Další v řadě jsou dřezy kompozitní neboli granitové, které mají tloušťku asi 1 cm a díky této mase tlumí taky velmi dobře. Dále jsou na řadě dřezy z kvalitního nerezu renomovaných výrobců jako Reginox, Franke, Sinks, ovšem je potřeba si pohlídat tloušťku plechu, jelikož i někteří vyhlášení výrobci nabízejí dřezy z tenkého laciného dřezu, chtějí prostě uspokojit všechny zájemce.

Velmi kvalitní nerezové dřezy můžete pořídit i v Ikea, v podstatě všechny jejich nabízené nerezové dřezy jsou ze silného nerezového plechu, který se drtiči snáší velmi dobře.

Jediný typ dřezu, do kterého drtič namontovat nelze, jsou velmi vzácné keramické a kompozitní dřezy s otvorem výpusti o průměru 35 mm. Není jich na trhu mnoho, nicméně se nimi občas setkávám.

Nerezový dřez s malým otvorem je možno zvětšit a prolisovat speciálním nástrojem.

Na závěr je ovšem dobré připomenout, že jakákoliv varianta je dobrá, neboť drtič odpadu po zapnutí drtí obvykle jen několik sekund maximálně desítek sekund, hluk z něj tedy není nic, čím by se nedalo na tu chviličku smířit. Hluk i těch nejhlučnějších drtičů při drcení je navíc srovnatelný s hlukem tyčového mixéru, což je velice přijatelná úroveň. Čím kvalitnější drtič, tím menší hluk.

Dostáváme se tedy k cennému prostoru pod dřezem. Každý prostor v kuchyni je cenný, jelikož místa není nikdy dost a jak víte, časem se zaplní každá skulinka, ať už je kuchyňská linka sebelepší. Prostor pod dřezem je navíc velmi po ruce, v místě, kde je kuchyňská aktivita nejvyšší.

Bohužel se často stává, že prostor pod dřezem připomíná spíše přehlídku plastových odpadních trubek, jdoucích křížem krážem a zabírajících cenný prostor tak, že se potom pod dřez vejde maximálně několik lahví čistících přípravků a snad jeden koš. Představa, že by pod dřezem měl zabírat prostor ještě drtič odpadu, je pro některé hospodyňky přímo noční můrou.

Úplně nejhorší případ je, kdy je pod některou trubkou umístěna miska, která ještě musí zachycovat odkapávající netěsnosti.

Na dalších obrázcích si můžete udělat představu, kolik místa vám optimálně zapojený drtič pod dřezem zabere. Pokud se totiž instalatér nad umístěním a vedením trubek alespoň trochu zamyslí, montáž může vypadat například takto (včetně malého bojleru pod dřezem):

Franke te50

takto ...fotka

nebo takto...fotka